Ile kosztuje montaż i korzystanie z fotowoltaiki?

22 sierpnia 2022 0 Comments

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie fotowoltaiki w swoim gospodarstwie. O ile parę lat temu wydawało się to drogie i niepotrzebne, obecnie fotowoltaika to idealne rozwiązanie dla tych, którym rachunki za prąd sprawiają problem. Jednak ile kosztuje fotowoltaika i czy jest efektowna?

Skąd bierze się wysoki koszt fotowoltaiki?

Wiele osób mylnie przyjmuje fotowoltaikę jako kilka paneli zamontowanych na dachu. W tej sytuacji koszt może faktycznie wydać się zbyt wysoki. Jednak korzystanie z paneli wymaga zainwestowania większej ilości pieniędzy ponieważ w skład kosztu wchodzi wiele innych elementów.

Oczywiście panele to największy procent kosztu. Ich cena waha się w zależności od rodzaju, jakości, liczby i wielkości. Zazwyczaj panele to około 45% kosztu inwestycyjnego całej instalacji, jednak to na nich opiera ona swoje działanie. W dalszej kolejności potrzebny jest inwerter, który stanowi około 20% budżetu. To urządzenie pozwala na zamianę prądu stałego, który jest produkowany przez instalację, w prąd zmienny płynący w gniazdkach. 

Podobną kwotę trzeba zapłacić za konstrukcję i oprzyrządowanie, czyli przewody, śruby montażowe oraz konstrukcję nośną paneli. Szacuje się, że kwota ta stanowi około 20% budżetu tak samo jak w przypadku inwertera. Ostatnia rzecz potrzebna do ukończenia instalacji to montaż. Jego cena waha się w zależności od wybranej ekipy. Oczywiście bardziej doświadczeni pracownicy są w stanie szybciej zamontować fotowoltaikę, jednak ich stawka za godzinę będzie wyższa. Mimo to szacunkowo wynajęcie montażystów stanowi około 15% budżetu. Łatwo więc zauważyć, że na koszt instalacji składa się kilka czynników, a ostateczna kwota będzie się różnić.

Rzeczywisty koszt instalacji

By ułatwić wyliczanie kosztu oblicza się go na 1 kWp, czyli kilowat mocy zainstalowanej. W przypadku instalacji, której moc zamyka się w przedziale do 10 kWp, cena za 1 kWp wynosi około 5000 złotych. Zatem instalacja o mocy 4 kWp będzie kosztowała w przybliżeniu 20 000 zł. 

Mimo wysokiego kosztu, który może na początku odstraszyć, nie warto się zniechęcać. Istnieje bowiem wiele ulg i programów, które dofinansowują zakup instalacji. Przykładowo, jeśli osoba montująca fotowoltaikę jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, może liczyć na ulgę w postaci odliczonego podatku (nawet do 53 tys. złotych).

Oprócz instalacja niesie za sobą konieczność opłacania kosztów eksploatacyjnych. Przykładowo, panele fotowoltaiczne muszą być czyszczone, do czego zaleca się wynajęcie specjalistów. Dodatkowo panele powinno się poddawać przeglądowi raz na 5 lat.